INFRASTRUKTURA

IT4Innovations národní superpočítačové centrum (IT4Innovations) je součástí VŠB – Technické univerzity Ostrava jako jedno z jejích výzkumných center. IT4Innovations představuje strategickou výzkumnou infrastrukturu v České republice. V rámci IT4Innovations jsou vybudovány nejvýkonnější superpočítačové systémy a provádí se zde excelentní výzkum v oblasti výkonných výpočtů (High Performance Computing, HPC), datových analýz (HPDA) a technologiích umělé inteligence (Artificial Intelligence, AI).

Prvním superpočítačem instalovaným v IT4Innovations byl Anselm (94 TFlop/s, instalovaný v létě 2013), jehož provoz byl ukončen počátkem roku 2021. V současné době tak IT4Innovations provozuje tři superpočítače: Salomon s výkonem 2 PFlop/s uveden do provozu v létě 2015, Barbora s výkonem 849 TFlop/s zprovozněný na podzim 2019 a specializovaný systém pro výpočty umělé inteligence NVIDIA DGX-2 s výkonem 130 TFlop/s (a pro AI až 2 PFlop/s) spuštěn na jaře 2019.  

Ve spolupráci se společným podnikem EuroHPC, sdružující významná evropská superpočítačová centra, byl v roce 2021 v IT4Innovations zprovozněn superpočítač Karolina se špičkovým výkonem 15,7 PFlop/s. V roce své instalace se stal nejvýkonnějším superpočítačem v ČR, 69. na světě dle žebříčku TOP500 a v žebříčku Green500 energeticky nejúčinnějších superpočítačů obsadil skvělé 8. místo.